|

Wasze hity

  1. Tootsie
  2. Na rauszu
  3. Śniegu już nigdy nie b...
  4. Cruella
  5. Geniusze
  6. Nomadland
  7. Ciche miejsce 2
  8. Druga połowa
  9. Mortal Kombat
  10. Co w duszy gra
KEI

Kina są znów otwarte !

Po przerwie związanej z pandemią kina były zamknięte od 20 marca do 21 maja 2021. Od 21 maja niemal wszystkie kina studyjne oraz sieć Helios są znów otwarte. Sieci Cinema City oraz Multikino otworzyły swoje kina 28 Maja.

Carte Blanche


Reżyseria: Jacek Lusiński

Repertuar filmu "Carte Blanche" w Warszawie

Brak repertuaru dla filmu "Carte Blanche" na dziś.
Wybierz inny dzień z kalendarza powyżej.

Plakat filmu Carte Blanche

Czas trwania: 106 min.
Produkcja: Polska , 2014
Gatunek: dramat
Premiera: 23 stycznia 2015
Dystrybutor filmu: Kino Świat

Reżyseria: Jacek Lusiński
Obsada: Andrzej Chyra, Urszula Grabowska, Arkadiusz Jakubik, Eliza Rycembel

Inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, poruszająca historia nauczyciela z liceum, który – aby zachować ukochaną pracę i przygotować uczniów do matury – ukrywa przed światem, że stopniowo traci wzrok.W roli głównej Andrzej Chyra – trzykrotny laureat nagrody dla najlepszego aktora festiwalu w Gdyni („Dług”, „Komornik”, „W imię…”), który jeszcze przed rozpoczęciem zdjęć powiedział: „To poruszający, ludzki scenariusz. Chyba najważniejsze w tej historii jest to, że ktoś dotknięty nieszczęściem potrafił to obrócić w coś optymistycznego”. Aktor podkreślał także, że film ten może być głosem w ważnej dyskusji społecznej.

Kacper (Andrzej Chyra), uwielbiany przez uczniów nauczyciel historii z liceum, zaczyna stopniowo tracić wzrok. Diagnoza lekarska nie pozostawia złudzeń. Mężczyźnie, z powodu wady genetycznej, grozi trwała ślepota. Początkowo załamany, ostatecznie postanawia ukryć przed światem zewnętrznym problemy zdrowotne, aby zachować pracę i doprowadzić swoich uczniów do matury. Jedynym powiernikiem tajemnicy nauczyciela zostaje jego najlepszy przyjaciel Wiktor (Arkadiusz Jakubik). Kacper, zmagając się z nową sytuacją i nowymi wyzwaniami, nawiązuje bliską przyjaźń z koleżanką z pracy (Urszula Grabowska) i próbuje pomóc zbuntowanej uczennicy, Klarze (Eliza Rycembel), która ukrywa swój własny sekret.

Maciej Białek, którego losy zainspirowały historię Kacpra, to nauczyciel historii w VIII Liceum Ogólnokształcącym w Lublinie. Chorobę ukrywał przez wiele lat. Mimo utraty wzroku przez kolejne 15 lat uczył w szkole. Przekazywanie młodzieży wiedzy to jego pasja. Byli i obecni uczniowie Macieja Białka uważają go za niezwykle ciekawą i charyzmatyczną osobę. Jego zajęcia zawsze były urozmaicone, przecząc tezie, że historia bywa nudna. Białek twierdzi, że stworzenie dobrych relacji z uczniami wymaga okazania im zainteresowania, szacunku i traktowania ich poważnie. Na przestrzeni lat jego historią interesowały się wszystkie najważniejsze media w Polsce. Historia Macieja Białka zainspirowała Jacka Lusińskiego do napisania scenariusza, bo sam Maciej stanowi inspirację dla innych. Jest przykładem na to, że w życiu spotykają nas różne doświadczenia, ale to od nas zależy, kim jesteśmy i czy jesteśmy szczęśliwi.

„Teraz wiem, że zapał, tkwiący w całej ekipie od samego początku, udało się nam w cudowny, magiczny niemal sposób zamienić w film, który, mam nadzieję, będziecie Państwo śledzić z zapartym tchem. Bo ta historia ma w sobie taki właśnie potencjał – widz za wszelką cenę chce kibicować bohaterowi, na każdym etapie jego życia. Ważne w niej jest również to, że osoby, które znalazły się w trudnej życiowej sytuacji – tak naprawdę dotyczy to każdego z nas, bądź będzie dotyczyć w przyszłości – dostaną dawkę dobrej energii, która być może będzie miała na nie pozytywny wpływ.” – mówi reżyser Jacek Lusiński. Sam Maciej Białek, zapytany o zainteresowanie filmowców jego historią, odpowiada skromnie: „Ze zdziwieniem w pewnym momencie zrozumiałem, że to może być coś pasjonującego dla innych, że dla osób, które stają w trudnym momencie w swoim życiu, może być jakimś punktem odniesienia do podejmowania decyzji o walczeniu o normalność i codzienność”.

Scenariusz „Carte blanche”, uniwersalna i inspirująca opowieść o sile ludzkiego ducha i determinacji w walce z przeciwnościami losu, to finalista prestiżowego konkursu Script Pro 2012. W doborowej obsadzie – obok Andrzeja Chyry, Arkadiusza Jakubika i Urszuli Grabowskiej – Dorota Kolak, Wojciech Pszoniak, zdolni aktorzy młodego pokolenia – Eliza Rycembel, Tomasz Ziętek – oraz uczniowie lubelskich liceów.Średnia ocena: 7.0
rating 7.0 rating 7.0 rating 7.0 rating 7.0 rating 7.0 rating 7.0 rating 7.0 rating 7.0 rating 7.0 rating 7.0
Oceniono 75 razy. | Oceń film

Trailer filmu: Carte Blanche

Wasze opinie

Katarzyna 35 27. lutego 2015, 9:48

Bardzo dobry film, Chyra gra przekonywująco i ciekawie. Rys psychologiczny bardzo jasno nakreślony, wciągający. Polecam.

kinomanka35 15. lutego 2015, 10:35

106 min. dobrego polskiego kina !!

Pyszczaczek 11. lutego 2015, 18:33

Film niezły ale jednak ma braki. Amerykańska wersja bylaby perfekcyjna. Po pierwsze zbyt mało przedstawiono relację nauczyciel - uczeń. I tak napradę nie wiadomo, dlaczego uczniowie chcę tego nauczyciela za wychowawcę. Zdecydowanie więcej powinno być scen ze szkoły przed tym wydarzeniem. Upadek psychiczny wyraźnie zarysowany, ale scecna z powieszeniem była zbyt szybka. No i domena polskich filmów, te odgłosy kroków, skrzypiących klamek itp... Jednakże, pomimo pewnych niedociągnięć film jest bardzo dobry. Bije o lata świetlne beznamiętnego twora i gniota nad gniotami IDĘ. Polecam.

yzrej 8. lutego 2015, 19:06

Polecam b.dobry film,chwyta za gardło.

Madelaine 8. lutego 2015, 14:33

Historia piękna i ciekawa ale niepotrzebne epatowanie brzydotą.

Raf 5. lutego 2015, 19:46

Dawno nie widziałem tak dobrego polskiego filmu

Monika 4. lutego 2015, 14:47

Bardzo dobry film. Polecam !!!

jack 3. lutego 2015, 16:25

ja wybieram się na ten film po raz drugi gdyż jest warty tego, genialny Chyra !! POLECAM

kasia p 2. lutego 2015, 6:59

Swietny film warto obejrzeć!

Aga Z. 31. stycznia 2015, 20:30

Bardzo ciekawy film. Dobrze opowiedziana historia i świetna gra A. Chyra. Polecam !!!

Agnieszka Alicja 30. stycznia 2015, 11:41

Bardzo dobry film, świetna gra A.Chyry. Moim zdaniem bardzo dobrze opowiedziana historia nauczyciela, który traci wzrok i którego pasją jest nauczania młodzieży. Warto zobaczyć !

miki 26. stycznia 2015, 9:49

Piękna historia, ciekawie opowiedziana, wzruszająca! warto ja zobaczyć:)

RJ1970 25. stycznia 2015, 21:09

Sama historia wspaniała, natomiast sam film letni czegoś w nim brakuje.

ikp 23. stycznia 2015, 19:33

Warty obejrzenia!!!

Dodaj nowy komentarz Carte Blanche

Twoja opinia o filmie:

Repertuar kin na telefonie

Teraz w kinach

Premiery

18 czerwca
11 czerwca
4 czerwca

Zapowiedzi

25 czerwca
2 lipca
9 lipca
» więcej zapowiedzi

Repertuar Kin