|

Wasze hity

  1. Jak zostałem gangstere...
  2. Na noże
  3. Parasite
  4. Dwóch papieży
  5. Dżentelmeni
  6. Jojo Rabbit
  7. Boże Ciało
  8. 1917
  9. Mayday
  10. Joker
KEI

Pancernik Potiomkin

Bronenosets Potyomkin
Reżyseria: Siergiej Eisenstein

Repertuar filmu "Pancernik Potiomkin" w Warszawie

Brak repertuaru dla filmu "Pancernik Potiomkin" na dziś.
Wybierz inny dzień z kalendarza powyżej.

Plakat filmu Pancernik Potiomkin
Tytuł oryginalny: Bronenosets Potyomkin
Czas trwania: 75 min.
Produkcja: ZSRR/Niemcy , 1925
Gatunek: dramat / historyczny
Premiera: 16 maja 2014
Dystrybutor filmu: Art-House

Reżyseria: Siergiej Eisenstein
Obsada: Aleksandr Antonov, Vladimir Barsky, Grigori Aleksandrov

„Pancernik Potiomkin” Sergieja Eisensteina nie znika z listy najlepszych filmów wszechczasów cyklicznie przygotowywanej przez prestiżowy brytyjski magazyn filmowy „Sight & Sound”. Ten radziecki niemy film z przepiękną muzyką to druga część filmowej trylogii.
Historię buntu i walki w ZSRR inauguruje „Strajk” z 1924 roku i zamyka „Październik: 10 dni, które wstrząsnęły światem” (1928).
Na pancerniku jest rok 1905. Dwadzieścia lat później Sergiej Eisenstein dba o to, by widzowie filmu znów znaleźli się w centrum rewolucyjnych wydarzeń. Pokazuje im z bliska słynny bunt na pokładzie okrętu wojennego "Kniaź Potiomkin Tawriczeskij" i masakrę, którą pokładowa rebelia wywołała w odeskim porcie. Eisenstein obserwuje społeczeństwo tuż przed rewolucją. Czuje, że nadchodzi moment, w którym przeleje się szala goryczy. Patrzy na uciskanych i wypatruje wśród nich tych, którzy są już gotowi walczyć. Jako reżyser wydarzeń Eisenstein dokonuje jednak eksperymentu na świecie przedstawionym. Równolegle prowadzi narrację. Ociera się o mistrzostwo na polu montażu. Zestawia wiele prywatnych historii i wchodzi w świat pełen emocji i wewnętrznych napięć. Widzi umęczonych żeglarzy, którzy nie chcą jeść zarobaczonego mięsa. Nie dziwi go, że emocje na pokładzie sięgają zenitu i chwilę potem wybucha krwawy protest. Przepięknie zainscenizowane kadry wypełnia bohater zbiorowy. Film składający się z pięciu rozdziałów to jednak przede wszystkim opowieść o człowieku – o jego nadziejach, o jego konflikcie z systemem i o jego wierze w zmianę. Oszałamiające zdjęcia Eduarda Tissego pozwalają dostrzec w tłumie pojedyncze twarze. W filmie zrealizowanym na 20. rocznicę rewolucji można dostrzec kobiety niosące na rękach chore dzieci, słyszeć rozdzierający krzyk walczących i czuć zapach śmierci. Jego nowatorska forma pozwala miksować zachwyt z przerażeniem, a o wielkiej historii wciąż mówić z ludzkiej perspektywy.Średnia ocena: 5.0
rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0
Oceniono 1075 razy. | Oceń film

Trailer filmu: Pancernik Potiomkin

Wasze opinie

karamazow 4. listopada 2010, 21:45

wraca state a razem nim radziecka propaganda?

pan żul 19. listopada 2008, 20:54

rewolucjonista szacunek oceniam film 9/10

Anjo 20. stycznia 2007, 17:14

Zaskakująco ciekawy.
Należy zwrócić szczególną uwagę na to, że Siergiej Eisenstein tworzył w Rosji Radzieckiej, a więc w państwie, w którym wszystkie niemal dziedziny życia były podporządkowane ideologii komunistycznej, a sztuka była narzędziem propagandy. Pancernik Potiomkin jest filmem propagandowym, ale mimo to zachowuje walory artystyczne i to najwyższych lotów. To niezwykła cecha dowodząca, że reżyser posiadał równie niezwykły talent.

dkc 11. stycznia 2006, 23:29

Robi wrażenie
Film miałem okazję oglądać podczas uroczystego wieczoru w Kijowie. Ilustrowała go kapitalna muzyka grającego na żywo zespołu. Film po tylu latach naprawdę wciąga i podoba się, nie tylko dla stundentów filmoznawstwa i pasjonatów, polecam!

rewolucjonista 3. grudnia 2004, 20:40

byłem tam

Dodaj nowy komentarz Pancernik Potiomkin

Twoja opinia o filmie:

Repertuar kin na telefonie

Teraz w kinach

Premiery

21 lutego
14 lutego
7 lutego

Zapowiedzi

28 lutego
1 marca
6 marca
13 marca
» więcej zapowiedzi

Repertuar Kin