warszawa.repertuary.pl
Film

Tokijska opowieść

Tokyo monogatari
Reżyseria: Yasujiro Ozu

Repertuar filmu "Tokijska opowieść" w Warszawie

Brak repertuaru dla filmu "Tokijska opowieść" na dziś.
Wybierz inny dzień z kalendarza powyżej.

Plakat filmu Tokijska opowieść
Tytuł oryginalny: Tokyo monogatari
Czas trwania: 136 min.
Produkcja: Japonia , 1953
Premiera: 29 października 2010
Dystrybutor filmu: Gutek Film

Reżyseria: Yasujiro Ozu
Obsada: Chishû Ryû, Chieko Higashiyama, Setsuko Hara, Haruko Sugimura

Fabuła filmu jest prosta: starsi już rodzice wybierają się do Tokio, by odwiedzić swoje dzieci. Jednak te są zbyt zaabsorbowane własnymi sprawami, aby poświęcić im czas. Jednak siła tego wybitnego dzieła sztuki filmowej płynie z jego mistrzowskiej realizacji – wspaniałej gry aktorskiej, precyzyjnych ustawień kamery, wyjątkowego rytmu opowiadania. „W kinie europejskim z podobną subtelnością psychologiczną spotykamy się u Bergmana, Olmiego czy Romera” – pisał Tadeusz Sobolewski w „Kinie”.
„Tokijska opowieść” to czołowe osiągnięcie Yasujiro Ozu, uznawanego za „najbardziej japońskiego z japońskich reżyserów”. Podczas gdy Akira Kurosawa zyskał największą sławę poza granicami Japonii, Ozu do dziś cieszy się uwielbieniem w ojczyźnie. Jak żaden z klasycznych mistrzów kina ma ciągły wpływ na nie tylko japońskie, ale całe azjatyckie współczesne kino. Był też pierwszym filmowcem wybranym do Japońskiej Akademii Literatury i Sztuki.


Średnia ocena: 5.0
rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0
Oceniono 1133 razy. | Oceń film

Wasze opinie

mojobeat 5. listopada 2010, 10:34

Film z rodzaju takich, do których się z chęcią często wraca. Wielki Ozu z niesamowitą precyzją podpatruje codzienne życie, jego cykle i niekończące się przemiany, jak i również nieustający konflikt tradycji z zimną nowoczesnością. Pod tym względem ten film jest aż nazbyt aktualny, zwłaszcza w naszych realiach i to mimo iż film ma już za sobą prawie 60 lat. Poprzez proste z pozoru sceny, statyczną kamerę jest u niego jakaś taka niepowtarzalna magia momentu, niezwykłość w samej ciszy, pustce i chwilach kiedy nic z pozoru się nie dzieje i wszystko toczy się swoim naturalnym biegiem. Warto dodać, że jego filmy również wspaniale działają na chandrę ponieważ Ozu próbuje nam powiedzieć, że wszelkie przeciwności losu należy przyjmować z akceptacją, godnością i zrozumieniem. Wielkie kino.

Dodaj nowy komentarz Tokijska opowieść

Twoja opinia o filmie: